Sık yapılan diyet hataları

Çoğu kadın, haftalar boyunca sadece salata ve meyve yiyerek kilo vermeye çalışıp başarılı olamamaktan yakınır. Peki, kilo verememenizin nedenini hiç başka yerlerde aradınız mı? İşte bu tür durumlara neden olan diyet hataları…

Diyetisyen Özlem Sert Aydın, sık yapılan diyet hatalarını şöyle sıralıyor:

Diyetisyen kontrolünde olmadan zayıflamak

Beslenme programınız vücut analiz sonuçlarınıza, kan bulgularınıza ve yaşam tarzınıza uygun olarak diyetisyen tarafından hazırlanmalı. Aksi takdirde başarı oranı düşer.

Diyet süresince her gün tartılmak

Zayıflama diyeti süresince sizi demoralize edebilecek en önemli unsurdur tartılmak. Gün içerisinde bile değişimler görülebilir, ödem artışı, kabızlık total kiloyu etkileyebildiği için tartıya çıktığınızda kendinizi kilo almış olarak görebilirsiniz. Haftada 1 kez mümkünse diyetisyeninizin kontrolünde tartılmalısınız.

Televizyon karşısında yemek

Televizyon karşısında yemek yiyenlerin yemeyenlere göre daha fazla kilo aldığı araştırmalarca desteklendi. Farkında olmadan porsiyon miktarlarınız artabilir ve daha hızlı yiyebilirsiniz.

Moda diyetleri yapmak

Bu tarz diyetlerle çoğu kişide birkaç kilo gider ama giden su veya proteinden yetersiz bir programsa kas kaybı olacaktır ve kişi kilo verdiğini sanır. Sonrasında fazlasıyla kiloları geri alma ve metabolik direnç görülme riski vardır.

Ayakta yemek

Yemekleri ayakta yediğinizde hem daha hızlı yiyecek hem de sindirim problemleri yaşayacaksınız. Ayakta yemek yemek de kilo artışını etkiler.

Sürekli aynı diyeti uygulamak

Uyguladığınız diyet programı bir süre sonrasında kilo kaybında durağanlaşma yaratabilir. Diyetisyeniniz kontrolünde programınızı değiştirmek daha sağlıklı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Light ürünleri sınırsız tüketmek

Light ürünler içeriğindeki yağ veya şeker oranı azaltıldığı için kalori değeri eşdeğer ürünlere göre azaltılmıştır ama maalesef kalorisiz olarak da algılanabilir. Tüketim miktarınıza bağlı olarak kilo artışını etkileyebilir.

Süt ve süt ürünlerini tüketmemek

Süt ve süt ürünleri hem kan şekerini dengeler hem de içeriğindeki kalsiyumdan dolayı yağ yakımını tetikler. Bu ürünleri tüketmeyenlerde kilo problemi daha fazla ortaya çıkar.

Posalı yiyecekler yememek

Posalı yiyeceklerin kolesterol seviyesini dengeleyici ve kalp hastalığına karşı koruyucu etkisinin yanı sıra kan şekerini dengeleyici, bağırsakları çalıştırıcı, tok tutucu özelliği bulunur. Günde 25-30g. posa tüketimi kilo kaybını da hızlandırır.

Sevdiğiniz yiyecekleri hayatınızdan çıkarmak

Zayıflamak için asla sevdiğiniz yiyeceklere veda etmeniz gerekmiyor. Beslenmenize yaşam boyu dikkat etmeniz gerek ama ara sıra kendinizi de ödüllendirmek motivasyonunuzu tetikleyecektir.

Diyetteyken alkol tüketmek

Alkol tüketimi bazı çalışmalara göre östrojen hormonu sentezini artırabilir. Bunun yanı sıra kalori değeri birçok tüketilen besine göre de yüksektir. Bu da kişide kilo almaya neden olur.

Kahvaltıyı atlamak

Kahvaltı sizi güne hazırlayan en önemli öğündür. Atlandığında daha az kilo verecek, metabolizmanız yavaşlayacak, konsantrasyon problemi yaşayacaksınız.

Stresli bir yaşam

Stres vücutta kortizol salgılanmasına, kortizolde kilo artışına neden olur. Kortizolün özellikle karın bölgesinde yağlanmaya neden olduğu biliniyor. Stressiz bir yaşam elbette zor ama minimuma indirmek elimizde.

Hızlı yemek

Yemek yeme süresi mümkün olduğu kadar uzatılmalı. Böylelikle hem daha az yemek yiyecek hem de sindirim enzimleri salgılanacaktır. Hızlı yemek yendiğinde sindirim yavaşlar, bu durum da kilo artışına neden olur.

Su içmemek

Su besinlerin sindirilmesi, metabolik atıkların atılması, metabolizmanın hızlanması ve dolayısıyla kilo kaybı için elzemdir. Günde 2-2,5 lt su içilmeli. Tükettiğiniz çay, kahve, meyve suyu veya bitki çayları suyun yerini tutmaz.

Sık Sık öğün atlamak

Günde sadece 3-4 öğün veya daha az sıklıkta beslenenlerde düzensiz kan şekeri salgılanması, daha fazla açlık hissi ve kilo problemi görülür. Beraberinde birçok hastalıklar da tetiklenir. Bütün besinlerden ihtiyacımız ölçüsünde ve uygun sıklıkta beslenmek elbette en doğru yöntem.

Diyete hedefsiz başlamak

Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgâr yardım edemez. Diyete başlarken de kendimize gerçekçil hedefler koymalıyız, bu şekilde başarıya ulaşmak biraz daha kolaylaşacaktır.

Az uyumak

Araştırmalara göre günde 7 saatten az uyuyan kişiler daha fazla kilo alma riskine sahip. Uyku esnasında salgılanan büyüme hormonu yağ yakımına da destek olur.

Hareketsiz bir yaşam

Tek başına elbette kilo almaya neden değil ama hem düzensiz besleniyor hem de hareketsiz bir yaşamınız varsa kilo almamanız için de bir neden yok. Her gün iş, okul, alışverişe giderken ayıracağınız bir 30 dakika hem kilo vermenize hem de sağlıklı yaşamanıza destek olacaktır.

Kısa sürede kilo vermek

Herkes biran önce fazla kilolarından kurtulmak ister ama hızla verilen kilo hızla geri alınır. Önemli olan sağlıklı beslenme alışkanlığının edinilmesi.

Yorum bırak