Seksi tırnaklar için bakım önerileri

Gündelik hayatta yaptığımız birçok şeyin tırnaklarımıza zarar verdiğini söyleyen uzmanlar, tırnakların sağlığına dikkat etmek için yapılması gerekenleri sıraladı. İşte güzellik ve bakım uzmanlarının güçlü ve seksi tırnaklar için bakım önerileri…

Alışveriş listesini yaparken, telefonun tuşlarına basarken, bulaşık yıkarken, ütü yaparken, camları silerken ya da bir kadının her gün yaptığı yüzlerce işten birini yaparken tırnaklarınızın ne hale geldiğine dikkat ediyor musunuz?

Her gün farkında olmadan ellerinizin ve tırnaklarınızın durumunu ve sağlığını tehlikeye atıyorsunuz. Her gün ya da en azından haftada birkaç kez, birkaç dakikanızı tırnaklarınızın rengi, dokusu ya da üzerindeki beyaz çizgilerini incelemeye ayırın.

Eğer tırnaklarınızın bakımı için çaba sarf ederseniz, bu durumun gardırobunuzu ve tarzınızı nasıl da tamamladığına inanamayacaksınız.

Tırnağınızın dokusu bozulmaya başlayınca hızlı kuruyan tırnak parlatıcısı kullanın. Çok fazla su için ve sağlıklı tırnaklar için her gün vücudunuzun yeterince sıvı almasını sağlayın.

Beslenmenizi vitaminlerle destekleyin. Ne kadar sağlıklı beslenirseniz, tırnaklarınız da bir o kadar sağlıklı olur. Doktorunuz tersi bir tanı koymadıysa günlük A vitamini, C vitamini, kalsiyum, folik asit, protein, B12 vitamini ve demir dozunuzu artırın.

Kırıkları engellemek için ise manikürünüzü günlük olarak rötuşlayın.

Oje sürerken en üst katının düzgün olmasına dikkat edin ve parlatıcı ekleyin. Tırnakları korumak için ilk katla başlayın. Ojenizin iyi bir yoğunluğa sahip olması için onu buzdolabında tutun.

Sert ama kolayca kırılan tırnakları engellemek içinse tırnaklarınızı araç gibi kullanmayın. Bu da bir şeyi çekiştirmek, tırnakla çizmek ve benzeri şeyleri yapmamak anlamına geliyor. Aldığınız kalsiyumun dozunu artırın.

Alkol içeren ürünleri, özellikle parfümlü losyonları idareli kullanın. Bu ürünler tırnaklarınızın kırılmaya daha eğilimli hale gelmesini sağlar. Deterjan ya da kimyasal içeren ürünlerle temasa geçmeniz gerektiğinde lastik eldiven kullanın.

Uzun tırnak seksi mi gösterir?

Uzun tırnakların seksi gösterdiği söylenir ama sağlık açısından bir sorun var. Dalhousie Üniversitesi’nden bulaşıcı hastalıklar uzmanı Shelly McNeil’in yaptığı bir araştırma, üç santimden daha uzun tırnakların kesilmiş tırnaklardan beş kat dana fazla enfeksiyon riski taşıdığını ortaya çıkardı.

McNeil, kapı tokmağı, halka açık tuvaletler, spor salonundaki aletler gibi mikrop bulaşabilecek yerlere dokunduktan sonar ellerinizi yıkamanız konusunda çok hassas olmanız konusunda uyarıyor.

Ayrıca yanınızda alkollü bir el temizleyici jel taşımanız da sabuna ulaşamadığınız zamanlarda işinize yarayacaktır.

Küçük bir not: Akrilik ve benzerleri çok daha fazla bakteri taşır ve onları temizlemesi daha zordur.

Yorum bırak