Ramazanda aç kalmayın

Ramazan boyunca oruç tutulan sürenin uzun olması nedeniyle iftarda ve sahurda yapılacak bazı hatalar, beklenin aksine tüm gün aç kalmaya neden olabilir.

Ramazanda oruç tutarken aç kalmayın

Ramazan boyunca beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken önemli noktaları; uzun süreli açlık, su tüketiminin gözden kaçması, gereksiz besin kısıtlamaları veya tam tersi gereksiz fazla beslenmedir.

Aç kalmamak için sahurlarda fazla yemek yenmesi ve ‘tüm gün aç kaldım’ düşüncesi ile iftarlarda yanlış besinlerin tercih edilmesi de en çok yapılan hatalardandır.

Bazal metabolizmaya dikkat

Oruç nedeniyle tüm gün boyunca besin alımının azalmasıyla birlikte bazal metabolizma da düşer. Bu, vücudun diğer günlere kıyasla daha yavaş çalıştığı ve bunun doğal sonucu olarak da kilo artışı yaşanabileceği anlamına gelir. Bu durumu engellemek ve daha da önemlisi Ramazan boyunca sağlıklı ve dengeli beslenmeyi sağlayabilmek için bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekir. Ayrıca bu yakalan sağlıklı ve dengeli beslenme trendini devam ettirebilmek için bunlara tüm ay boyunca devam etmek gerekir.

Pide yediyseniz makarna yemeyin

Akşam iftarda pide tüketilmişse sonrasında makarna da yemek doğru bir seçim değildir. Oruç tutan kişi ihtiyaç duyduğu protein, vitamin ve minerali sağlayacak olan besinleri iftar ve sahur arasındaki zamana dengeli şekilde dağıtmalıdır.

Ramazan ayı boyunca sahura kalkmak yeterli ve dengeli beslenme açısından oldukça önemlidir. İftar vakti geç olduğundan dolayı iftar sonrası meyve ağırlıklı küçük bir ara öğün tercih edilebilir.

Hafif tempolu yürüyüş yapın

İftar yaptıktan 1 veya 2 saat sonra da eğer mümkünse kısa süreli hafif tempo bir yürüyüş yapmak, hem sindirim sistemini rahatlatacak hem de kalori yakmaya yardımcı olacaktır.

Su tüketimine ağırlık verin

Vücudun su dengesini korumak özellikle sıcaklara denk gelen Ramazanda en çok gözden kaçan ancak dikkat edilmesi gereken en önemli konudur. Özellikle oruç tutma süresinin uzun olması ve sıcaklara denk gelmesi su tüketimine daha da ağırlık verilmesi gerektiğini gösteriyor.

En az 2-3 litre su tüketin

Sağlıklı bir oruç tutmak için iftar ile sahur arasında en az 2-3 litre su tüketmek zorundayız. Eğer bu kadar fazla su içmek sorun olacak ise; bu miktarın bir bölümü su olarak, geri kalan kısmı da ayran (yoğurt hakkını kullanarak) ve çay (açık ve şekersiz) şeklinde alınabilir. Veya su; içine nane, limon, az miktarda meyve suyu veya meyve dilimler katıp tatlandırılabilir.

Kan şekerini dengede tutun

Dengede tutulması gereken kan şekeri düzeyini düzenlemeye yardımcı olması için tüketilecek suyun içine ufak bir dal tarçın da katılabilir.

Susuzluğun özellikle de sıcak havalarda konsantrasyonu bozacağı, baş ağrısı, halsizlik gibi olumsuz etkileri ile performansı da düşüreceği gözden kaçırılmamalıdır.

Yorum bırak