Maden suyunun yararları

Maden suyunun yararları, özellikle yazın ortaya çıkan sıvı kaybını telafi etmedeki başarısı da dikkate alındığında bir kere daha ortaya çıkıyor.

Uzmanlar, yazın su kaybını engellemenin yollarından birinin de maden suyu tüketmek olduğunu belirtiyor.

Yaza girerken, kışın aldığımız fazla kiloları vermek için büyük çaba sarf ederiz. Oysa yaz aylarında sağlığımıza daha çok dikkat etmemiz gerekir.

Maden suyunun yararları

Zayıflamak için uzak durduğumuz besinlerde bulunan mineralleri vücudumuza almanın en sağlıklı yolu ise maden suyu içmektir. Maden suyu; kalori içermediği için hem diyetinizi destekler, hem de tokluk hissi vereceğinden gün içinde kendinizi bitkin ve yorgun hissetmenizi engeller. Özellikle yaz aylarında ter ile atılan su ve minerallerin kaybını telafi etmek için maden suyu eşsiz bir içecektir.

Maden suyu, içeriğindeki zengin mineral değerleri ile vücudunuzun zinde kalmasına ve gün içinde kaybettiğiniz su kaybını en aza indirerek kendinizi daha dinç hissetmenize yardımcı olur.

Hücrelerin sağlıklı olabilmesi ve fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için minerallere ihtiyacı vardır. Kan oluşumu, sağlıklı sinir fonksiyonları ve diğer birçok faaliyet için vücut; mineralleri kullanır.

Maden suyunun vücuda sayısız faydası var

– Zengin magnezyum içeriği sayesinde kalp ve damar hastalıklarını azaltır.
– Günde en az iki şişe doğal mineralli maden suyu içenlerde, magnezyum alımıyla birlikte ani kalp krizi riski azalır.
– İçindeki kalsiyum sayesinde, kemikleri kuvvetlendirerek osteoporozdan korur.
– Magnezyumla birleşince damar ve kasların daha düzenli çalışmasını da sağlar.
– Maden suyundaki bikarbonat; mide hastalıklarına iyi gelir.
– Şeker hastalığı ve gut tedavisinde, böbrekteki taş oluşumunun engellenmesinde tavsiye edilir.
– İçeriğindeki sülfat; bağırsakların ve safra kesesinin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
– Florür içeriği sayesinde diş çürüklerini önleyen maden suyu; zengin içeriği nedeniyle hamileler ve emziren anneler tarafından da tercih edilir.
– Gebelikte de maden suyu tüketimi çok önemlidir. Annenin aldığı vitamin ve minerallerle beslenen bebeklerin gelişimlerinin sağlıklı olması için maden suyu hem anne, hem de bebek için önem taşır.

Maden suyu cildi güzelleştirir

– Maden suyu içmek; tokluk hissi için hızlı ve sağlıklı bir yoldur. Öğünlerden (ana ve ara öğünler) önce içilen maden suyu; atıştırmaları azalt
– Hem vücudunuzun sağlığını, hem de cilt güzelliğinizi korumak için günlük önerilen maden suyu miktarı en az iki şişedir.
– Kalori içermeyen maden suyu, zayıflama programlarında yardımcı bir unsur vazifesi görür.
– Selülit oluşumunu engellemeye yardım eder.
– Sabahları güne maden suyu ile başlamak; kişiye canlılık verir.
– Maden suyu, güzellik iksiridir. Bu nedenle cildin genç ve taze kalmasına yardımcı olur.

Genç yaşta ölümleri azaltıyor

Maden suyu, sağlık için gerekli biyokimyasal görevleri ile sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve fosfor başta olmak üzere; demir, iyot, çinko gibi önemli mineraller içerir. Maden suyunu fazla içen çocukların boyları daha fazla uzar, dişleri ve kemik yapıları daha sağlam olur. Özellikle magnezyum eksikliğinin neden olduğu kalp hastalıklarından kaynaklanan genç yaşta ölümlerin önüne geçilebilir.

Büyüme çağındaki çocuklar için önemli

Maden suyu içmenin yeri, yaşı ve zamanı yoktur. Özellikle okul çağındaki çocukların; sağlıklı vücut gelişimleri için her gün düzenli olarak maden suyu tüketmesi gerekir. Maden suyu, içeriğindeki kalsiyum ile güçlü kemik yapısının oluşmasına yardımcı olur. Maden suyu, içeriğindeki zengin mineral değerleri ile vücudunuzun zinde kalmasına ve gün içinde kaybettiğiniz su kaybını en aza indirerek daha dinç kalmanıza yardımcı olur.

Yararları bakımından süte çok benziyor

Büyüme çağındaki çocuklar; kalsiyum, demir, çinko, florür gibi minerallere yetişkinlerden daha fazla ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacı karşılamanın en iyi yolu; yeterli miktarda süt ve doğal maden suyu tüketmekten geçer. Süt ile doğal maden suyu karşılaştırıldığında; her iki besinin de vücuda yararlı olan mineralleri benzer derecede içerdiği bilimsel olarak ortaya konmuştur. Maden suyunun içerdiği kalsiyum; kemik yapısının, florür ise ağız ve diş sağlığının gelişmesi için son derece yararlıdır.

Yorum bırak