Lazer epilasyon

Lazer epilasyon, vücutta oluşan istenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanılan ve etkisi en kalıcı olan epilasyon yöntemlerinden biridir.

Medikal Estetik Hekimi Dr. Yasemin Savaş, tüylere veda etmek isteyenlerin epilasyonla ilgili tüm sorularına cevaplar verdi.

İstenmeyen tüylerden kurtulmak

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için pek çok yöntem bulunuyor. En kalıcı etkiye sahip olanı ise epilasyon olarak kabul ediliyor. Yaz geldi geç kaldım diye düşünmeyin; yeni cihazlarla artık her mevsim yapılıyor.

Vücutta istenmeyen tüylerden kurtulmanın en doğru zamanı kış mevsimi olarak belirtiliyor. Oysa Kadıköy Şifa Ataşehir Hastanesi Kaliteli Yaşam Polikliniği uzmanlarından Medikal Estetik Hekimi Dr. Yasemin Savaş, uygun cihazlarla lazer epilasyona yazın ara vermeden devam edilebildiğini söylüyor.

Lazer epilasyon güvenli bir yöntem mi?

Lazer epilasyon tüm dünyada kullanılan güvenli bir yöntem. Epilasyonda kıl folikülü için etkin iki dalga boyunu (800 nm-950) aynı anda gönderebilen hibrit teknolojisi kullanılıyor. Brust modu ile açık renkli tüyler, ayva tüyleri ve koyu tende dahi rahatlıkla işlem yapabilme özelliği bulunuyor.

İşlem sırasında acı hissediliyor mu?

Kullanılan yeni sistemlerde özel soğutma sistemleri var. Soğutma işleminin uygulanmasındaki amaç; hem acı hissini azaltmak hem de riskleri minimuma indirmek. Işın verildiğinde, hafif bir batma ya da yanma hissi duyulabiliyor.

Epilasyon seanslarının süresi nedir?

Lazerle tedavi vücudun her bölgesine uygulanabiliyor. Seans süresi uygulanan bölgeye göre değişmekle birlikte beş dakika ile 1,5 saat arasında sürüyor. Örneğin göğüs uçları, dudak üstü 5-10 dakika, bikini 15-20 dakika, tüm bacak ise yaklaşık 1,5 saat.

Kaç seans gerektiriyor?

Vücut için dört–altı, yüz bölgesi için ise beş–sekiz seanstan sonra genellikle kıl miktarında yüzde 70–90 oranında kalıcı azalma görülüyor. Seans aralıkları yüz bölgesi için dört, vücut içinse altı-sekiz hafta oluyor. Lazer epilasyonda tedaviye yanıt; kişinin kıl rengi, genetik yapısı, hormonal durumu ve önceden uygulanmış tedavilere göre değişiyor. Seanslara zamanında gelmek tedavide etkinliği artırıyor.

Lazer epilasyonun yan etkisi var mı?

Lazer epilasyonun cilde zararı bulunmuyor. Ancak yetkin olmayan kişiler ve uygun olmayan cihazlarla uygulama yapılırsa, ciltte kabuklanma, kabarma ya da yara oluşumu gelişebiliyor.

Hangi bölgelere uygulanabiliyor?

Göz çevresi ve mukozalar dışındaki her bölgeye lazer uygulanabiliyor.

Lazer epilasyon kimlere uygulanmıyor?

Çok koyu cilt alanları, fotosensitiv alanlar, ciltte inflamatuar hastalık alanları, şüpheli pigmente alanlar ile uçuk veya açık yara bulunan alanlara uygulanmıyor. Bazı ilaçların kullanımlarından belli bir süre sonra yapılması öneriliyor. Ayrıca gebelikte uygulanması koruyucu hekimlik açısından uygun bulunmuyor.

Seans aralarında ne tarz krem kullanılmalı, tüyler ne şekilde tıraş edilmeli?

Lazer epilasyon öncesi ve tedavi sırasında cildi nemlendirme çok önemli. Bu nedenle doktor önerisiyle cilt yapısına özel nemlendiriciler kullanılmalı. Eğer batıklar bulunuyorsa veya hassas ciltse özel ürünler öneriliyor. Jilet uygulanması ise epilasyon öncesinde önerilmiyor. Ancak bazı lazerlerde gerekli olabiliyor; uygulayan hekimin karar vermesi gerekiyor.

Yüz bölgesinde lekeler oluşuyor mu?

Güvenilir, etkin cihazlar ve ekiple yapılan epilasyon sonrası leke oluşmuyor. Yüz bölgesi özellikle daha dikkatli olunması gereken bir bölge çünkü lekenin yanı sıra bazı lazer cihazları ile uygulama sonrasında tüylenmede artma dahi olabilir. Burada lazer epilasyonun hekim kontrolünde ve sağlık kuruluşunda yapılması fark yaratıyor. Eğer leke oluştuysa bu lekeyi değerlendirerek tedavi yapmak mümkün.

Genital bölge için sakıncalı değil mi?

Doğru yer, cihaz ve doktor ile genital bölgede lazer epilasyon, kullanılan tüm diğer yöntemlere göre (ağda, vs) daha sağlıklı ve güvenli olarak kabul ediliyor.

Mayıs ayında lazer epilasyon yaptırılabilir mi?

Mayıs, hatta yaz aylarında da uygun cihazlarla lazer epilasyona hiç ara vermeden devam etmek mümkün ancak her cihazla değil. Kesintisiz lazer epilasyon yapabilme olanağına sahip cihazlarla koyu renk tenlere ve açık renk ince tüylere dahi yapılabiliyor.

Yorum bırak