Karpuz diyeti zararlı mı?

Karpuz diyeti yazın kilo vermek isteyenlerin favori diyetlerinden olsa da tek çeşit besinden oluşması “Karpuz diyeti zararlı mı?” sorusunu akla getiriyor.

Karpuz diyeti zararlı mıdır?

Yaz mevsimiyle gelen kilo verme kaygısıyla birlikte, kişiler çeşitli diyetler yaparak kilolarından kurtulmaya çalışıyorlar. Karpuz diyeti de bunlardan bir tanesi.

Tek çeşit besin tüketimi neden önerilmez?

Kilo vermek için yapılan karpuz diyeti, salatalık-soda, makarna diyeti gibi tek çeşit besin grubunu içeren ve sağlıklı olmayan pek çok diyet örneği vardır. Ancak tek çeşit besin almak ve zayıflamak için besin destekleri kullanmak, kalıcı ve sağlıklı bir sonuç vermez. Öğün düzeniniz ve saatleriniz size özel olarak belirlenmiş bir beslenme ve egzersiz programınız olmalıdır. Tek çeşit besin tüketmek aynı zamanda sağlıksız beslendiğinizin ve vitamin-mineral eksikliği yaşadığınızın da göstergesidir.

Karpuz diyeti uygulamak yanlış mı?

Karpuz diyeti, yaz aylarına yaklaştıkça zayıflamak için birçok kişinin uygulamak istediği yanlış bir beslenme yöntemidir. Karpuz, meyve grubu içinde posa oranı en düşük ve şeker oranı yüksek, yani glisemik indeks değeri fazla olan bir besindir. Karpuz diyetinde var olan karpuz – peyniri tükettikten 1 -1, 5 saat sonra, tekrar açlık hissetmeniz kaçınılmazdır. Bunun nedeni, düşük miktarda posa aldığınız için kan şeker değerini hızlı yükseltmiş ve insülin hormonu miktarını artırmış olmanızdır. Karpuz porsiyon olarak bakıldığında da fazla kalori içeren bir besindir.

Bir karpuzun en az beş kilogram olduğunu düşünürseniz, bir öğünde 1/ 5 porsiyonu yediğinizde 750 gramlık (yaklaşık 200 kalori) bir meyveyi tek öğünde tüketmiş olursunuz. Bu üç orta boy elmaya, 2 adet ayvaya veya üç adet armuda denktir. Sağlıklı zayıflamak ve dengeli beslenmek için meyveleri daha tok karna ve ara öğünlerde protein içeren besin grupları ile birlikte tüketmeniz gerekir.

Sağlıklı bir beslenme programı nasıl olmalı?

Karpuzu (Örneğin 5 kg‘lık bir karpuzun 1/10’u) ara öğünlerinizden birinde, posa oranı yüksek (şeftali, erik, kiraz gibi) farklı bir meyve ile ve ayran, yoğurt gibi protein içeren besinlerle bir arada tüketebilirsiniz. Sağlıklı bir beslenme programı, beş ana besin grubunu (Tahıl grubu, sebze grubu, meyve grubu, süt-yoğurt ve et grubu) da içermelidir. Bunları bir gün içinde tüketmeli, ana öğünleriniz en az dört besin grubunu (tahıl grubu, sebze grubu, et grubu ve süt grubu) da içerecek şekilde tabağınızı hazırlamalısınız. Farklı besinleri mevsiminde ve farklı ana öğünlerde tüketmeli, tabaklarınızın birçok rengi içermesini sağlamalısınız.

Kalıcı kilo vermek için

Kalıcı bir şekilde kilo vermek için, karpuz diyeti gibi tek besin grubunu içeren yöntemlerin yerine beş hedefi yerine getirmelisiniz:

– Düzenli öğün saatleri,
– Yüksek motivasyon,
– Besin günlüğü tutmak,
– Egzersiz yapmak,
– Sağlıklı beslenmeyi öğrenmek

Yaşamınıza uygun olarak düzenlenmemiş her diyet programının sonucu olumsuz olur. Yaz aylarına yaklaşırken kilo vermenize rağmen, kış aylarına yaklaşırken o kiloları geri alır ve istediğiniz hedeflere hiçbir zaman ulaşamazsınız. Vücudunuz, sağlıksız beslenme programları uyguladığınız için direnç geliştirmeye başlar. Bu nedenle karpuz, elma, makarna veya yumurta; ne tüketirseniz tüketin kilo vermenizi sağlayacak en doğru çözümün kararlılığınız ile uygulayacağınız size özel sağlıklı beslenme programı olacağını unutmayın.

Yorum bırak