Karın şişkinliğinin nedenleri

Karın şişliği veya karın şişkinliği, çoğu insanın sıklıkla başına gelen ve günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen fiziksel rahatsızlıklardan bir tanesidir.

Kanser, anatomik bozukluklar, enzim eksikliği, hormonal düzensizlikler ve iltihaplanma gibi pek çok nedeni olabilen karın şişkinliğinin şiddetinin artması veya kronik bir hal alarak sürekli tekrarlaması durumunda mutlaka uzman doktora gidilmesi gerekmektedir.

Karın şişmesi veya karın şişliği olarak da isimlendirilen karın şişkinliği rahatsızlığının nedenlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Karın şişkinliğinin nedenleri

– Karın şişliğinin en sık görülen sebebi İrritabl Bağırsak Sendromuna bağlı olarak görülen bağırsakların çalışmasında bozuklular ve düzensizliklerdir. Bu bozukluğa bağlı olarak gaz sıkışması meydana gelir ve bu sebeple o bölge ağrı, kas spazmı ve şişkinlik görülür.

– Yağlı gıda yenmesi de karın şişkinliğine neden olur. Bunun sebebi tüketilen yağ neticesinde mide boşalmasının gecikmesidir.

– Yiyeceklerin hızlı yenmesi veya yeterince çiğnenmemesi, alkollü (özellikle bira) ve asitli içecekler de karın şişliği nedenlerindendir.

– Çeşitli barsak hastalıkları (divertikülit, iltihaplanma, kron hastalığı) ve barsak kanseri rahatsızlığın en bilinen nedenlerindendir.

– Önceden karın veya bağırsak bölgelerinden ameliyat olmuş olanların bu tür bir rahatsızlık geçirme ihtimalleri daha yüksektir.

– Sindirim siteminde meydana gelen çeşitli enfeksiyonlar ve özellikle sindirim enzimlerinde görülen bir eksiklik veya düzensizlik (çölyak hastalığı, laktoz intoleransı vb.) karın şişmesine yol açabilir.

– Baklagiller ve lahanagiller familyasından çeşitli besinler, soğan, brokoli, armut, elma, şeftali, erik gibi meyveler ve süt, krema, dondurma karında şişliğe yol açabilir.

– Bağırsak florasını bozan antibiyotikler bağırsak şişliğine enden olabilir.

– Aşırı stres, fazla heyecan ve endişeli ruh hali gibi psikolojik durumların karın şişkinliğine neden olduğu görülmüştür.

4 yorum to “Karın şişkinliğinin nedenleri”

 1. samet says:

  hocam bağırsak tembelliği veya midede bazen acıma yanma oluyor ama yanma olmadığında bile şişkinlik oluyor bazen de gaz peki bunu nasıl giderebilirim, bu şişkinliği nasıl gideririm?

 2. nur says:

  Karnimda bi siskinlik olmaya baskadi doktora gittim hic bir test gerek ultrasona alinmadim bagirsaklarin hizli calisiyor dedi aksamlari halsizlik oluyor hamilede olabilirim ne yapmaliyim… )):

 3. ismail says:

  hocam nefesim daralıyor ve göbegime bastırdıgımda nefes alıyorum dr gittim gaz var dedi bi ilaç verdi yan etkisi oldu kullanmadım napabilirim

 4. ibrahim says:

  Yemekten sonra şişkinlik oluşuyor ve 8,10 saatten fazla sürüyor ne önerebilirsiniz?

Yorum bırak