Karbonmonoksit zehirlenmesi nedir?

Kış aylarında sıklıkla görülen karbonmonoksit zehirlenmesi ile son olarak Manisa’nın Soma ilçesinde bir kömür ocağında meydana gelen faciada karşılaştık.

Karbonmonoksit zehirlenmesi nedir?

Maden faciasında hayatını kaybeden işçilere İzmir Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopside, ilk belirlemelere göre karbonmonoksit gazı solumaları sonucu zehirlenerek yaşamlarını yitirdikleri belirtildi. Peki, gerek kış aylarında haberlerde sıklıkla duyduğumuz gerekse özellikle kömür madeni kazalarında ölümlere neden olan karbonmonoksit zehirlenmesi nasıl oluyor?

Karbonmonoksit zehirlenmesi nasıl olur?

Karbon içeren yakıtların havalandırması az olan yerlerde yakılması sonucu, yangınlarda diğer toksik gazlarla birlikte, maden ocaklarında, egzoz dumanına bağlı olarak garaj veya benzeri yerlerde, propan yakıtı ile çalışan portatif kamp ısıtıcılarının kullanılması durumlarında karbonmonoksit zehirlenmesi sıklıkla görülüyor. Bu tür ortamlarda uzun süre kalan kişilerin bu gazı soluması sonucu ölüme neden olabilecek zehirlenmeler oluyor.

Karbonmonoksit vücuda ne yapar?

Karbonmonoksit, solunduktan sonra akciğerler aracılığıyla kana geçer. Karbonmonoksit gazı kırmızı kan hücrelerinin içerisinde bulunan ve dokulara oksijen taşıyan hemoglobine oksijenden ortalama 200 kat daha hızlı bağlanır.

Karbonmonoksitin hemoglobinle birleşmesi sonucu karboksihemoglobin (COHb) oluşur. Vücudumuzda yer alan oksijen azalarak karbonmonoksit ile yer değiştirir. Kan dokulara yeterince oksijen taşıyamaz.

Karbonmonoksit zehirlenmesi nasıl öldürür?

Kalp, beyin ve diğer organlarımız çalışamaz hale gelir. Bu da hastalıklara ve en kötüsü ölümlere neden olur.

Yorum bırak