Kanserden korunma yöntemleri

Kalp sorunlarından sonra en çok ölüme neden olan kanser hastalığı riski, dikkat edilebilecek kanserden korunma yöntemleri sayesinde en aza indirilebilir.

Kanserden korunmak için tavsiyeler

Kanser nedeniyle meydana gelen ölüm vakaları, dünyada kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada bulunuyor.

En çok sigara kanserden öldürüyor

Memorial Ataşehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Kandemir, kanserden ölümlerin yüzde 30’unun, akciğer kanseri vakalarının yüzde 87’sinin sigaradan kaynaklandığını söyledi.

Türkiye genelinde her yıl yaklaşık olarak 175 bin civarı hastaya kanser teşhisi konulduğunu söyleyen Prof. Dr. Gökhan Kandemir, kanserden korunma yöntemleri hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Kanserden koruyan 10 altın kural

Kanserden korunmak için uygulanması gereken 10 altın kurala dikkat çeken Kandemir, bu kurallara dikkat edildiği taktirde kansere yakalanma riskinin en aza indirileceğini belirtti.

İşte kanserden korunmak için uyulması gereken o 10 altın kural…

Sigara içmemek

Sigara, kanser hastalığı nedeniyle meydana gelen ölümlerin yüzde 30’una, akciğer kanseri nedeniyle ölümlerin de yüzde 87’sine neden olmaktadır. Ayrıca sigara nedeniyle; ağız kanseri, gırtlak kanseri, yemek borusu kanseri, karaciğer kanseri, pankreas kanseri, mide kanseri, böbrek kanseri ve idrar kesesi kanseri de meydana gelmektedir.

Alkol almamak

Alkol tüketimi; ağız, boğaz, gırtlak, yemek borusu, karaciğer, kalın bağırsak, pankreas ve meme kanseri türlerine sebep olan başlıca etkenlerdendir. Özellikle sigara ile beraber kullanılan alkol, kanser riskini ciddi oranda yükseltmektedir.

Radyasyondan uzak durmak

Güneş ışığı olarak tabir ettiğimiz ‘Ultraviyole B’ ışınlarına uzun süre maruz kalmak deri kanserine neden olmaktadır. Aynı şekilde uzun süreler boyunca ve sık sık solaryuma girmek de cilt kanseri riskini ciddi oranlarda artırmaktadır.

Özellikle sıcakların etkili olduğu ve Ultraviyole B’ ışınlarının zararlarının üst düzeye çıktığı yaz aylarında 11.00-16.00 saatleri arası doğrudan güneş ışığına maruz kalmamaya, güneşe çıkıldığı zamanlarda ise güneş ışınlarından koruyucu kremler kullanılmaya özen gösterilmelidir.

Enfeksiyonlardan korunmak

Dünyada tüm kanserlerin 5’te 1’i yani % 20’si kronik enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. ‘Human Papilloma’ virüsü rahim ağzı kanserine, ‘Hepatit B’ virüsü ise karaciğer kanserine neden olmaktadır.

Ayrıca AIDS hastalığı bulunanlarda birçok kanser türüne daha fazla rastlanmaktadır. Güvenli bir cinsel yaşam ve aşılanmayla bu enfeksiyonlardan ve kanserden korunmak mümkündür.

Sağlıklı beslenmek

Kansere neden olan etkenlerden biri de kanser hastalığına neden olabilecek şekilde beslenme yöntemi seçmektir. Kanser riskini artırdığı bilinen besin maddelerinden uzak durmak, kısa zamanda yüksek ateşte pişirme gibi yöntemlerden kaçınmak kansere yakalanmamak için önemli kurallardandır. Ayrıca içeriğinde kanserle savaşan besin ögeleri bulunan gıdalar tüketilmek, günde en az 2-2.5 litre su içilmek de kanserden korunmak için yapılabilecek basit şeylerdendir.

İşlenerek satılan sucuk, salam, sosis gibi et ürünlerinden uzak durmaya ve günde 2-3 gramdan fazla tuz tüketmemeye de özen gösterilmelidir.

Egzersiz yapmak

Her gün 30 dakikadan az olmamak kaydıyla düzenli egzersiz yapanlarda, meme, kalın bağırsak, rahim ve prostat kanserinin daha az görüldüğü yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Kilo dengesini korumak

Aşırı kilolar, başta meme kanseri olmak üzere kalın bağırsak, rahim, yemek borusu, böbrek, pankreas, prostat ve yumurtalık kanseriyle yakın ilişki içindedir. Fazla kilolardan kurtulmak suretiyle ile kansere yakalanma riski, ciddi oranda azaltılmaktadır.

Kanserin erken belirti ve bulgularını bilmek

Herhangi bir nedeni olmayan kilo kaybı, yüksek ateş, sebepsiz halsizlik, ani ağrı, deride meydana gelen değişiklikler, bağırsak ve idrar alışkanlıklarındaki farklılıklar, beklenmedik şekilde ortaya çıkan anormal kanamalar ve akıntılar, uzun süre iyileşmeyen yaralar, vücutta çeşitli bölgelerde ele gelen kitle ve şişlikler, yutma güçlükleri, hazımsızlık ve ses kısıklığı herhangi bir kanser çeşidinin belirtilerinden olabilir.

Kanser tarama programlarına girmek

Kansere neden olma ihtimali olan herhangi bir şikâyet ve belirti olmasa bile, belirli yaşlarda yapılan kanser tarama testleri ile kanser erken evrelerde saptanabilmektedir.

Stresle başa çıkmak

Dolaylı olarak kanseri tetikleyen etkenlerden biri de strestir. Bu nedenle stresle başa çıkmak için egzersiz, meditasyon, danışmanlık ve konuşma tedavileri, grup terapileri, sosyal destek, depresyon ve anksiyete giderici ilaçların kullanımı gibi yaklaşımlar tercih edilebilir. Bu tür yaklaşımlar stresle ve dolayısıyla da kanserle başa çıkmak için önemli yöntemlerden bazılarıdır.

Yorum bırak