Fazla kalorilerinizi bayram temizliği ile yakın

Ramazan Bayramının yaklaşması, her bayram öncesi yaşanan tatlı telaşa neden olan bayram temizliğinin de elinin kulağında olduğunun göstergesi. Uzmanlar, sayılı günler kalan Ramazan Bayramı öncesi yapılması adet halini alan bayram temizliği ile alınan fazla kalorileri harcamanın mümkün olduğunu belirtiyor.

Bayram temizliği ile kalori harcayın

Çoğu evde başlayan bayram temizliği seferberliği ile evlerin dip-köşe demeden her tarafı temizlenir. Uzmanlar, temizlik yaparken kalori yakarak fazla kilolardan kurtulmak ve yağlanmış bölgeleri eritmek için ipuçları veriyor. Hisar Intercontinental Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu, bayram temizliği yaparken nasıl kalori kaybedilebileceği konusunda açıklamalarda bulundu.

Yağları enerjiye dönüştürmeyi öğrenin

Vücudun uzun vadeli enerji deposu yağdır. Dışarıdan enerji kaynağı alınmadığı takdirde, yağlar enerjiye dönüşerek, enerji gereksiniminizi karşılayabilir. Yağlar ve karbonhidratlar kas çalışması için kullanılır. Ancak karbonhidrat yağa göre % 4-5 oranında daha elverişli enerji kaynağıdır. Bu nedenle ağır idmanlardan 3-4 saat önce karbonhidratı, yağı ve proteini dengelenmiş, sindirimi kolay bir mönü tüketin. Ancak yemekten sonra hafif bir yürüyüş yapacaksanız, sporcu değilseniz, yine de 1 saat bekleyin. Öğünün hemen ardından yapılan egzersiz, enerji harcayan kaslarla, sindirimin devam ettiği bağırsaklar arasında bir başka yarışa neden olacaktır. Bu nedenle yağlarınızı yakmaya kararlıysanız yemeğin hemen ardından egzersiz yapmayın.

En çok kaloriyi banyoyu temizlerken harcarsınız

Öncelikle “Fiziksel efor gerektiren ev işleri yapılırsa kalori harcanabilir.” prensibini aklınızdan çıkarmayın. 30 dakikalık ev işine karşılık yakılan kalori oranları şöyle: – Banyo temizlemek: 200 kalori – Camları silmek: 150 kalori – Bulaşık yıkamak: 100 kalori – Yerleri süpürmek ya da silmek: 90 kalori – Yemek hazırlamak, sofrayı düzenlemek: 80 kalori – Ütü yapmak, yatak hazırlamak: 70 kalori – Toz almak, yüksek rafları temizlemek, perde takıp çıkarmak: 50 kalori

Yorum bırak