Boyun ve bel bölgesi ağrıları

Sağ kürek kemiğinden başlayıp omuzdan, kola ve bileğe kadar inen ağrı ve yanmaların ilk planda boyun fıtığını düşündürdüğünü belirten uzmanlar, benzer yakınmaların yumuşak doku romatizmalarında da izlenebildiğini söylüyor.

Muayene bulgularının yanı sıra boyun bölgesinin radyolojik tetkiklerinin yapılması gereklidir. Söz konusu rahatsızlık boyun fıtığı ise klinik ve radyolojik bulgulara göre tedaviniz düzenlenir.

Belli süre ile boyunluk kullanmak, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar, fizik tedavi uygulanan tedavilerdir.

Ağrı hareket ile artıyorsa ve daha çok omuz eklemi civarında yoğunsa, omuz ekleminde tendon zorlanmaları veya kapsül zedelenmesi söz konusu olabilir. Bu durumda da fizik tedavi, omuz eklemi enjeksiyonları, omuz egzersizleri uygulanır.

Sabah yorgun ve uykusuzluk hissi, birçok kronik hastalıkta gözlenebilen bulgulardır.

Bu yakınmalara fibromiyalji (yumuşak doku romatizması), romatizmal eklem hastalıkları, tiroit bezi hastalıkları, kronik yorgunluk sendromu, depresyon gibi durumlarda sık rastlanır.

Bel ağrıları da tehlikeli

Belden kalçaya, baldıra yayılan ve ayakta keçelenmeye yol açan ağrı ve bunların ayağa kalkma sonucu artması, bel omurgası kaynaklı bir sorunu düşündürür.

Bel omurgasında fıtık, kireçlenme, eklem aralığında daralma gibi durumlar, bacağa giden sinir kökü üzerine baskı yaratarak bacakta ağrı ve uyuşmaya yol açabilir.

Muayene bulguları ve radyolojik inceleme ile tanı konulur, hastalığa yol açan nedene göre tedavi uygulanır. Bu rahatsızlıkla ilgili olarak bir fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne başvurmak gereklidir.

Yorum bırak