Ayak kokusu nasıl giderilir?

Yazın da gelmesi ile kendini daha fazla gösteren kokan ayaklar ve ayakkabılar sorunu şüphesiz birçoğumuzu rahatsız eder. İşte uzmanların ayak kokusu hakkındaki öneri ve tavsiyeleri.

Ayak kokusu

Ayakkabılarınızı sokağa atsanız bile yaklarınızın kokusundan kurtulamıyorsanız önce bu sorunun nedenini tespit etmelisiniz. Daha sonrasında yapacağınız birkaç pratik şeyle de tamamen ayak kokusundan kurtulabilirsiniz.

Ayak kokusunun nedeni

Dr. Jacqueline Sutera’ya göre, ayak kokusunun nedeni genellikle enfeksiyondur. Ayak kokusunun habercileri, sararmış tırnaklar, pul pul “kurumuş” bir deri, derinin soyulması, cildin kaşınması ve ayaklarınızın bazı bölgelerinin kızarması veya solması, sertleşmesidir.

Ayak kokusundan asıl kurtulacaksınız?

Bunlardan herhangi birini görürseniz, bir ayak doktorundan randevu alın. Eğer tedavi etmezseniz, problem sürekli kötüleşecektir. Eğer ayaklarınız düzgün görünüyor ama sadece kötü kokuyorlarsa, yapabileceğiniz birkaç basit şey vardır.

Duş alırken ayaklarınızı iyice keseleyin, sonra da bırakın tamamen kurusunlar. Nemi alması için ayaklarınızın üstüne deodorantlı ayak pudrası veya mısır unu serpin ya da ayağınıza ayak deodorantı/terlemeyi önleyici reçeteli veya reçetesiz ilaç püskürtün. Dr. Sutera, “En sevdiğiniz koltuk altı deodorantını bile kullanabilirsiniz” diye önermektedir.

Kokan ayakkabılar

Hepimiz hayatımızın bir döneminde yaşadığı sorunların başında gelir kokan ayakkabılar sorunu.

Kokan ayakkabıların nedeni

Kokuya neden olan bakteriler, karanlık ve nemli yerleri severler. Bu da terli ayakkabılarınızı, onlar için ideal bir ortam haline getirir.

Kokan ayakkabılardan asıl kurtulacaksınız?

Doğal iplikten yapılmış çoraplar giyin ve ayakkabılarınızın kuruyabilmesi için her gün farklı ayakkabı kullanın. Ayakkabılarınıza, koku gidermek için üretilmiş özel ayakkabı spreyleri püskürtebilir, içlerine ilaçlı ayakkabı pudrası veya kabartma tozu dökebilir ya da bir buzdolabı poşetinin içine koyup bir gece derin dondurucuda bırakabilirsiniz. Ayak hastalıkları uzmanı Dr. Jacqueline Sutera’ya göre, soğuk, kokuya neden olan bakterilerin büyük bir kısmını öldürür.

1 yorum to “Ayak kokusu nasıl giderilir?”

  1. ahmet says:

    ben inşaat işçisiyim ayaklarım gün boyu ayakkabı içinde kötü kokuyor ne yapmalıyım

Yorum bırak