Amipli dizanteri nedir?

Amipli dizanteri hastalığı, bir amip türü olan “Entomoeba histolytica” isimli amipin neden olduğu yiyecek ve içeceklerle bulaşan bir hastalıktır.

Amipli dizanteri nedir?

“Entomoeba histolytica” amipinin yol açtığı amipli dizanteri hastalığı her yaşta görülebilir. Hastalığa neden olan amip yiyecek ve içeceklerle bulaşır.

Sudaki amip kistleri klorlamaya duyarlıdır. Yüksek ısıda ölürler. Sinekler ve hamam böcekleri de amip kistlerinin taşınmasında rol oynar.

Amipli dizanteri nasıl bulaşır?

Hasta, amipin bulaşıcı formunu (4 çekirdekli kist) ağız yoluyla alır. İnce bağırsaklarda kist çatlar ve ortaya 4 tane amipçik çıkar. Bunlar da ikiye bölünerek 8 amipçik oluşturur. Daha sonra kalın bağırsağa geçerek, hastalık yapıcı form olan trofozoid şekline dönüşürler ve olgunlaşırlar. Burada su kaybına uğrayan amip, tekrar 4 çekirdekli kist formuna dönüşür ve dışkı ile atılır. Dolayısı ile taşıyıcı olanların dışkısında bu kistler bulunur. Kistler toprak ve suda canlı kalabilirler.

Amipler kalın bağırsağa yerleşerek yaralar oluştururlar. Kalın bağırsağın herhangi bir yerine yerleşebilirler, ancak kan akımının az olduğu yerleri tercih ederler. Kalın bağırsağa yerleşen her amip hastalık yapmaz.

Amipli dizanteri belirtileri

Kuluçka süresi 4-5 günle 1-4 ay arasında olabilir. Su ile bulaşmış olan amipler daha şiddetli hastalık yapar. İştah azlığı, kilo kaybı, kusma ve kanlı ishal ile seyreder. Bazen hiç bir belirti gözlenmez.

Amipli dizanteri bulguları

Kalın bağırsakta delinme nadiren olur. Ancak genelde kalın bağırsakta kitleler (ameboma) meydana getirirler.

Hastalık oluşumu genelde vücut direncinin düşmesi ile ortaya çıkar, ileri derecedeki hastalarda amip kana karışarak yayılır ve karaciğer, dalak, akciğer, beyin, deri ve idrar yollarında apseler yaparlar.

Karaciğer tutulduğunda; (hepatik amibiazis) ateş, terleme, karaciğerde hassasiyet ve karaciğer büyümesi görülür. 2-3 haftada tüm karaciğer tutulur.

Hastalık diğer ishallerden özellikle kanlı dışkılama ile ayrılır. Bu türlü bir ishaliniz var ise acil olarak doktora başvurmalısınız

Amipli dizanteri teşhisi

Erken tanı önemlidir. Laboratuvar tetkikinde taze dışkı kullanılır. Dışkıda ayağımsı uzantıları ile hareket eden amipler görülür. Dışkıdaki Charcot-Leyden kristalleri tanı koydurucu bir özelliktir. Taşıyıcılarda 2 çekirdekli kist, hastalarda 4 çekirdekli kist görülür. Ayrıca tutulan organa özgü tetkikler (röntgen, sintigrafi, ultrason gibi) gerekebilir.

Amipli dizanteri tedavisi

Tedavide metranidazol ve terasiklin grubu ilaçlar kullanılır. Genelde 10 günlük tedavi yeterlidir. Diğer birçok ishal tipinde ilaç kullanılmazken özellikle bu tür de mutlaka antibiyotik kullanılmalıdır.

Amipli dizanteriden korunmak

Hastalıktan korunmak için temizlik, içme sularının 50 derecenin üzerine kadar ısıtılması yarar sağlar. Mide asidi kistlere etkisizdir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün amipli dizanteri ve benzer hastalıklardan korunmak için 10 altın önerisi:

– Yiyecekleri alırken güvenilir yerleri tercih edin
– Yiyecekleri tam olarak pişirin, az pişmiş yemeyin
– Pişirdiğiniz yemekleri bekletmeden yiyin
– Yiyecekleri saklarken aşırı özen gösterin
– Buzdolabından çıkardığınız yemekleri kaynayana kadar ısıtın
– Pişmiş ve pişmemiş yiyecekleri hiç bir zaman karıştırarak yemeyin
– Ellerinizi tekrar tekrar yıkayın
– Mutfağınızın temizliği konusunda son derece titiz olun
– Yiyeceklerinizi tüm hayvanlardan (sinek, fare, böcek…) koruyun
– Kesinlikle güvenilir su kullanın

Uz. Dr. Soner Dileklen

Yorum bırak