Sedef hastalığı nedir?

Sedef hastalığı birçok kişinin yanlış tanıdığı ve birçok hastalıkla karıştırılan, tekrarlayan bir deri hastalığıdır. Belirtisi; en sık deride pembe kırmızı bir zeminde yerleşmiş, sedefi beyaz parlak kepeklerdir.

Hastalık en çok diz, dirsek, saçlı deride görülür. Bazı hastalarda dikkati çekmeyecek kadar hafif seyrederken bazı hastalarda ise bütün vücudu tutabilir.

Sedef hastalığının henüz tam olarak sebebi bilinmemektedir. Ailesel geçişler olabileceği için genetik bir hastalık olabileceği düşünülmektedir. Sedef hastalığındaki temel problem, savunma sistemindeki bir anormallikten kaynaklanmaktadır. Belirtileri nelerdir?

En sık küçük kırmızı kabarıklıklar şeklinde başlar ve zamanla etrafa yayılırken üzerinde beyaz, gümüş renkte kabuklanmalar ortaya çıkar. Daha az sıklıkta 1-2 cm çapında kızarıklıklar, tüm vücudu kaplayacak kadar yaygınlaşabilir. Nadir görülen bir tip ise avuç içi ve ayak tabanında toplu iğne başı büyüklüğünde içi irin dolu kabarcıklardır. Hastalığa en çok diz, dirsek ve saçlı deri tutulur.

Sedef hastalığı bulaşıcı mıdır?

Hayır. Sedef hastalığı mikrobik bir hastalık olmadığı için kişiden kişiye dokunmakla asla bulaşmaz. Bazı ilaçlar (kalp, tansiyon, ağrı kesiciler gibi), boğaz enfeksiyonu, fiziksel stres (aşırı güneş ışığı, vurma, çarpma), psikolojik stres hastalığı arttırır.

Tedavide neler kullanılmalı?

Sedef hastalığı tekrar eden bir hastalıktır. Tedavide kullanılan ilaçlar hastalığın belirtilerini yok etmeye yöneliktir.


Yorum bırak