Gazlı içeceklerin zararları

Her ne kadar biz onları yemeklerden sonra sindirimi kolaylaştırsın diye tüketiyor olsak da gazlı içeceklerin zararlarının gözden kaçırılmaması gerekiyor.

Gazlı içeceklerin zararları

İçeriğindeki maddeler nedeniyle yemek sonrası sindirim sistemine yardımcı olduğu düşünülen gazlı içecekler hakkında yapılmış bilimsel çalışmanın olmaması kuşku uyandırıyor.

Soda gerçekten yararlı mı?

Sodanın ihtiva ettiği bazik maddeler ve mineraller sebebiyle sindirim sisteminin çalışmasına ve işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olması beklenir. Fakat bu konu ile ilgili olarak şimdiye kadar yapılmış ve güvenilebilecek bilimsel bir çalışma bulunmuyor.

Gazlı içecekler sindirime yararlı mı?

Birçoğumuzun sıklıkla tükettiği gazlı içeceklerin temel bileşeni her ne kadar su olsa da içerdiği diğer bileşenlerin vücuda kalıcı zararlar verebilecek nitelikte olduğu ve bu durumun da yaşlanmayı hızlandırdığı belirtiliyor.

Gazlı içecekler ve hastalıklar

Önemli oranlarda şeker, kalori ve zararlı eklentiler içeren karbonatlı içeceklerin besleyici bir özelliklerinin olduğu söylenemez. Yapılan bilimsel araştırmalar, gazlı içeceklerin sık tüketilmesi ile osteoporoz, obezite, diş çürüğü ve kalp hastalıkları gibi sağlık sorunları arasında bağlantı olduğunu göstermektedir.

Gazlı içeceklerin zararları

Birçoğumuzun sofralarından veya menülerinden eksik etmediği gazlı içeceklerin zararları şu şekilde sıralanabilir.

Fosforik asitin zararları

Vücudun kalsiyumu kullanma kabiliyetini azaltarak osteoporoz ve diş ve iskelet sisteminin zayıflamasına neden olur. Aynı zamanda midede bulunan hidroklorik asidi nötralize ederek sindirimi zorlaştırır ve besinlerden alacağımız yararı azaltır.

İnsanlar üzerinde yapılan çalışmaların birine göre, daha fazla gazlı içecek tüketen bayanların, kemik kırılmalarına karşı daha meyilli olduğu sonucu çıkmıştır. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda da (genellikle sıçan denemeleri), gazlı içeceklerin kemiklerde belirgin deformasyona yol açtığını kanıtlamışsa da bilim adamları insanlarla farelerin kemik yapılarının birbirine yakın olmadığına vurgu yapmaktadır. 1994 yılında ünlü Harvard Üniversitesi’nde 14 yaşındaki kız atletler üzerinde yapılan bir çalışmaya göre de, gazlı içecek tüketenlerin, tüketmeyenlere oranla beş kat daha fazla kemik rahatsızlığına yakalanma riski olduğu sonucunu göstermiştir.

Şekerin zararları

Gazlı içecek üreticileri, en büyük rafine şeker tüketicileridir. Gazlı içeceklerde bulunan şekerlerin tüketilmesi ile vücutta yükselen insülin seviyesi, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, kalp rahatsızlıkları, diyabet, erken yaşlanma ve kilo alma gibi olumsuz birçok yan etkiye neden olmaktadır. Birçok gazlı içecekte günlük alınması gereken miktarının % 100’üne yakın şeker bulundurmaktadır.

Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma dergisinde yayınlanan bir makalede, gazlı içeceklerde (ve diğer meyve sularında doğal olarak bulunan) früktozun vücudun hormonal yapısını değiştirdiği ve kilo almaya neden olduğu belirtilmiştir.

Amerika Diyabet Birliği’nin gerçekleştirdiği bir çalışmaya göre de, dört yıl boyunca günde bir bardak veya fazlası gazlı içecek tüketen kadınların, hiç kullanmayan veya günde bir bardaktan daha az tüketen kadınlara oranla diyabet hastalığına iki kat daha fazla meyilli olduğu sonucu çıkmıştır. Gazlı içecek tüketen bu kadınların aynı zamanda dört yıllık periyotta daha fazla kilo aldığı gözlenmiştir.

Aspartamın zararları

Bu kimyasal madde diyet içeceklerde tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Aspartam, içlerinde kusurlu doğum, diyabet, duygusal bozukluk, ve epilepsinin de bulunduğu yaklaşık 90 farklı yan etki ile ilişkilendirilmiştir. Bunun yanında aspartam uzun süre saklanır veya sıcak koşullarda depolanır ise bir alkol olan metanol formuna ve metanol de kanserojen etkisi bulunan formaldehit ve formik aside dönüşmektedir.

Kafeinin zararları

Özellikle böbreküstü bezlerinin çalışma düzenini bozan kafein, uykusuzluk, sinirlilik, yüksek tansiyon, düzensiz kalp atışı, vitamin ve mineral azalması, kusurlu doğum ve farklı kanser formlarına neden olabilmektedir.

Obezite ve kemik hastalıklarında gazlı içeceklerin rolü

Birçok bilim adamı ve araştırmacı, gazlı içeceklerin tüketilmesi ile doğrudan bağlantısı bulunan obezite ve kemik rahatsızlıklarının geleceğin önemli sağlık sorunlarından olacağı uyarısında bulunuyor. Bunun nedeni olarak da gazlı içecek sektörünün en önemli pazarının çoğunlukla uzun vadeli düşünmeyen gençler ve çocuklar olması gösteriliyor. Nitekim gazlı içecek alışkanlığı ile büyüyen çocukların ve gençlerin ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmaları büyük olasılıktır. Bu nedenle özellikle aile büyüklerinin, çocuklarının geleceği ve sağlığı için en önemli görevlerinden biri çocuklarına gazlı içecekler tüketme alışkanlığı edinmelerinin önüne geçmektir. Gazlı içecekler yerine kültürümüzde de önemli bir yeri olan sağlıklı içeceklerden ayran veya süt, meyve suyu gibi faydalı içeceklerin tüketilmesi teşvik ve tavsiye edilmeli, özendirilmelidir.


Yorum bırak