Doğru bilinen diyet yanlışları

Sürekli diyet yapmanıza rağmen bir türlü istediğiniz kiloya gelemiyorsanız muhakkak bir yerlerde hata yapıyorsunuz. Belki de diyetle ilgili yanlış inanışlar yüzünden form tutamıyorsunuz. İşte size doğru bilinen diyet yanlışları…

Çok egzersiz yapmak gerekir.

Her zaman değil! Genellikle orta yaş üzerindekiler için, yüklenme vücudu yıpratıp bazen zarar bile getirebilir. Haftada en az 3 gün olmak kaydıyla, kondisyonlu kişiler 4-5 güne kadar çıkabilir.

Alışveriş ve ev işleri zayıflatır!

Vitrin yürüyüşlerinin sağlık açısından yararı yok. Ne kadar yorucu ve hareketli olursa olsun, ev işlerinden de sportif anlamda bir yarar beklenemez.

Bölgesel zayıflama için bölgesel egzersizler yapılmalıdır!

Hayır. Göbek çevresinde yağ varsa, oradaki hareket o bölgedeki yağı yakmaz. Ancak karın kasları biraz daha sertleşir, göbeği, sarkmışsa toparlar.

Kondisyon aletlerinde harcanan kalori, yakılan yağın göstergesidir!

Hayır. Tabii ki egzersiz süresinde yağlar yanıyor ama yaktığınız örneğin 300 kalorinin tamamen yağlardan tüketildiğini söyleyemeyiz. Egzersizden, 6-8 haftadan önce sonuç beklemek yanlış. Gerçek, 6 ay sonunda belli olur.

Egzersiz sabah gerçekleştirilmelidir!

Hangi saatte olursa olsun yararlıdır. Sabah açken yapılması, yağ yakma açısından biraz avantajlı. Tabii akşamüstü de olsa, yine yağ yakılır.


Yorum bırak